Dedektör Çeşitleri ve Fiyatları

reklam

Dedektörler kullanım alanlarına göre çeşitli gruplara ayrılır. Bunların içinde bizim ilgilendiğimiz alan ise define dedektörü çeşitleridir. Ben dedektör satıcısı değilim. Bu işten para kazanmıyorum. O yüzden verdiğim bilgiler akla ve mantığa uygun, kanıtlanmış bilgiler. Dikkatlice okuyunuz.

Dedektör çeşitleri ve fiyatları

Dedektör çeşitleri ve fiyatları

Define dedektörleri çalışma sistemlerine göre VLF, Pulse (Pi) ve Manyetometre (Gradyometre) olmak üzere 3 gruba ayrılır. Şimdi bunları teker teker inceleyelim. Eğer hangi dedektörü alacağınıza karar veremiyorsanız Dedektör Tavsiyeleri – Hangi Dedektörü Almalıyım? konusunu okuyunuz

VLF Dedektörler ve Fiyatları

VLF dedektörler dünya üzerinde en çok satılan dedektör çeşididir. Hafif, kullanımı kolay, uygun fiyatlı ve yüzey aramaları için uygundur. Metal ayrım özellikleri gelişmiştir. Bu nedenlerden dolayı tek para veya tektekçi dedektörü olarak da bilinir. Fiyatları 1.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

Vlf dedektorler ve fiyatları

Vlf dedektorler ve fiyatları

3 khz ile 70 khz arasındaki frekanslarda çalışırlar. Yüksek frekans değerlerine sahip oldukları için derinlik olarak pulse dedektörlerin gerisinde kalırlar. Neredeyse tüm dedektör üreticilerinin VLF sistem ürünü bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için VLF Dedektör Nedir ve Nasıl Çalışır? başlıklı yazıyı okuyunuz.

Pulse Dedektörler ve Fiyatları

Pulse dedektör ismi İngilizce Pulse Induction kelimelerinden gelmektedir. Türkçesi darbe indüksiyonudur. Derin aramalar için tercih edilse de yeni teknolojiler ile tek para ve altın parçaları (nugget) aramaları için de ideal hale gelmiştir. Metal ayrımı konusunda VLF dedektörlerin gerisinde kalırlar. Ancak son zamanlarda ayrım konusunda ciddi gelişmeler oldu.

Pulse Sistem Dedektörler

Pulse Sistem Dedektörler

Pulse dedektörler mineralli, taşlık, kayalık arazilerde derinlik kaybetmez. Pulse dedektörlerde can alıcı nokta toprak balans sistemidir. Toprak balansı (ground balance) özelliği olmayan bir pulse dedektör mineral, kaya, boşluk gibi zemin yapısının değiştiği durumlarda hatalı sinyaller verir. Daha detaylı bilgi almak için Pulse Dedektör Nedir ve Nasıl Çalışır? başlıklı yazıyı okuyunuz.

Pulse dedektör fiyatları 2.000 TL ile 80.000 TL arasında değişmektedir. Elektronik kalitesi, kullanılan teknolojiler, stabilite, ayrım kalitesi vs. gibi nedenlerden dolayı fiyatlar bu kadar değişken olabilmektedir.

Manyetometre/Gradyometre Dedektörler ve Fiyatları

Manyetometreler isminden de anlaşıldığı gibi manyetik alan ölçüm aletidir. Manyetometrelerde dedektörlerden farklı olarak bobin bulunmaz. Bunun yerine ince uzun bir plastik borunun içine yerleştirilmiş sensör bulunur.

Manyetometre ve gradyometre dedektörler

Manyetometre ve gradyometre dedektörler

Gradyometre ise manyetometre ile tamamen aynı mantıkla çalışır. Manyetometrede tek sensör bulunurken gradyometrede 2 veya daha fazla sensör bulunur.

Manyetometre ve gradyometreler mıknatısın çekmediği metalleri tespit edemez. Yani altın, gümüş, bronz, bakır gibi metalleri algılamaz. Sadece demir ve türevi metalleri algılar. Bu yüzden eğer top, tüfek, kılıç gibi savaş kalıntıları aramıyorsanız definecilik için uygun değildir. Dedektör satın alırken buna çok dikkat edin. Daha detaylı bilgi almak için Manyetometre / Gradyometre Nedir ve Nasıl Çalışır? başlıklı yazıyı okuyunuz.

Dedektör Seçimi

Sonuç olarak eğer derin kazmakla uğraşamam, 50cm-1 metre bana yeter diyorsanız ve kolay kullanımlı, uygun fiyatlı bir alet arıyorsanız vlf dedektör tercih etmelisiniz. Pulse dedektörlerin derinlikleri çok daha fazladır. Kaliteli ve toprak balansı olan pulse sistem dedektör alıp, kullanmayı da iyice öğrenirseniz çok başarılı işler yapabilirsiniz. Manyetometre konusuna gelince, söylediğim gibi definecilik için uygun değil.

Önemli not: İzinsiz arama ve kazı yapmak yasaktır. Lütfen yasalara uyalım.

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz