Doların Yükselmesi Dedektör Fiyatlarını Ne Kadar Etkiledi

reklam

Gün itibariyle dolar kurunun 7,94 TL’ye dayandığını görüyoruz. Buna bağlı olarak ithal dedektörler başta olmak üzere istisnasız tüm dedektör fiyatlarına zam yapıldı.

Çoğu kişiden şu soruyu duydum: “Dolar artınca yerli dedektör fiyatları neden artıyor?”. Arkadaşlar dedektör yerli üretim de olsa parçaları yurtdışından gelmektedir. Direnç, kondansatör, entegre, işlemci vs. gibi elektronik parçaların Türkiye’de üretimi yok. Ayrıca plastik ham maddesi de ülkemize ithal olarak geliyor. Bu nedenle doların artmasıyla yerli cihazların da fiyatları artıyor. Bu durum gayet normal.

Dünyada elektronik parça üreten firmalar belli. Bunların başında Çin geliyor. Daha sonra Güney Kore, Singapur, Japonya, ve Amerika sayılabilir. Yani bugün Minelab da, Garrett de, XP de veya yerli üreticiler de malzemeleri bu ülkelerden alırlar.

Ancak yerli dedektör fiyatlarının, ithal dedektörler kadar artması beklenemez. Çünkü yerli cihazlarda parçalar yurtdışından gelse de yazılım, proje ve işçilik Türkiye’de yapılmaktadır. Zaten artık küreselleşen dünyada değerli olan kısım parça değil, yazılımdır.

Dedektör Fiyatlarındaki Artış

Türk malı dedektörlerin içinde en çok satışı olan Nokta Makro Simplex+ modelinin fiyatı dolar kurunun artmasıyla birlikte 2.090 TL’den 2.390 TL’ye yükseltildi. Zam oranı yaklaşık olarak %15 civarında. Bu fiyat artışının ardından firma yetkilileri yapabileceğimiz en az zammı yaptık açıklamasını yaptı.

İthal dedektörlerin içinde ülkemizde popüler olan Minelab GPX 5000 modelinin sıfırı 29.000 TL civarındaydı. Şu an fiyatı 34.000 TL olarak güncellenmiş. Zam oranı %17’ye denk geliyor.

İthal cihazların fiyatını etkileyen diğer unsurlar gümrük vergileri ve aracılar. Bu durum dolar kurunun da artmasıyla definecileri Türk malı dedektörlere yönlendiriyor. Aslına bakarsanız ülkemiz bu alanda iyi işler çıkarmaya başladı. Nokta-Makro, Pimax, Teknoloji Ekibi, Farmet, Adrenalin gibi başarılı yerli markalarımız var.

Güncel olarak dedektör fiyatlarını incelediğimizde;

  • Minelab GPX 5000 : 34.000 TL
  • XP Deus : 7.600 TL
  • XP Gmaxx 2 : 7.000 TL
  • Nokta Makro Simplex+ : 2.390 TL
  • Nokta Makro Impact : 5.590 TL’ye

Sonuç

Zaten bütçesi kısıtlı olan defineciler için sıfır dedektör almak hayal oluyor diyebiliriz. Bu durum ikinci el dedektörlere olan talebi artıracak gibi görünüyor.

 

 

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz