En İyi Dedektör Hangisi?

reklam

Dünya çapında birçok dedektör firması, en iyi dedektörü üretebilmek için sürekli yarış halinde. Ancak Minelab firması şu an için zirvede gözüküyor. Firmanın 2015 yılında duyurduğu GPZ 7000 isimli ürün, günümüzde hala en gelişmiş teknolojik özellikleri barındıran en iyi dedektör.

En İyi Dedektör Hangisi

En İyi Dedektör Hangisi

Tabi en iyisini satın almak o kadar da kolay değil. GPZ 7000’nin fiyatı dedektörün özelliklerini gölgede bırakıyor. Gün itibariyle fiyatı tam 73.000 TL. Bir define dedektörüne bu kadar para verebilecek kişi sayısı oldukça az. Doğal olarak ülkemizde de satışları oldukça düşük. Şimdi GPZ 7000’ni en iyi dedektör yapan özellikleri inceleyelim.

En İyi Dedektörün Özellikleri

Minelab firması GPZ 7000’i altın parçaları (nugget) üzerine yoğunlaşarak tanıtıyor. Cihazın altına duyarlılığının daha fazla olduğunu iddia ediyor. Zaten cihaz Afrika, Arabistan, Amerika gibi altın parçacıklarının bol olduğu yerlerde yoğun talep görüyor. Ancak ülkemizde tektekçilik ve definecilik alanlarında da kullanılıyor. Ben şahsen arazi denemelerini yaptım. Gerçekten başarılı bir dedektör.

Yılın En İyi Dedektörü

Yılın En İyi Dedektörü

Dedektörde Minalab patentli ZVT (Sıfır Gerilim İletimi) teknolojisi kullanılıyor. Minelab bu teknolojinin, yüksek güçlü ve zıt kutuplu manyetik alanlar oluşturarak altın duyarlılığını arttırdığını söylüyor. Ayrıca GPX 5000’den %40 oranında daha derin olduğunu iddia ediyor. Bu gerçekten ciddi bir derinlik.

Bir diğer yenilik ise Super-D olarak adlandırılan 3 sargılı arama bobini. Standart bobinlerde 1 alıcı 1 verici bulunurken, Super-D bobinlerde 1 verici 2 alıcı bobin bulunuyor. Böylece mineralli topraklarda oluşan parazit gideriliyor ve zemin gürültüsü en aza indiriliyor.

Super-D Dedektör Başlığı

Super-D Dedektör Başlığı

Tek olumsuz özelliği ise metal ayrımının olmaması. Dedektöre bu kadar para verip çivi, nal, gazoz kapağı kazmak sinir bozucu.

En İyisini Almak Gerekli mi?

GPZ 7000 derinlik ve stabilite olarak rakipsiz olsa da ülkemizde definecilik veya tektekçilik yapanlar için çokta gerekli bir dedektör değil. Çünkü cihaz nugget (altın parçacıkları) aramak üzerine tasarlanmış. Grup para, obje, küp vs. gibi şeyler arıyorsanız pulse sistem bir dedektöre uçurtma başlık takarak daha fazla derinliklere inebilirsiniz. Yada GPX 5000’e Coiltek 22 inç-55 cm Mono başlık takıp derinliği arttırabilirsiniz. Kullanması GPZ 7000 kadar kolay olmaz ama 73.000 TL’de az bir para değil.

Sonuç

GPZ 7000 şu an için piyasanın en iyisi ve en pahalısı. Eğer param var sorun değil diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Ayrım olmadığı için yanına VLF dedektör şart. En iyi dedektör kullanım amacınıza ve bütçenize en uygun olan dedektördür.

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. DRSN dedi ki:

    20 BİN TL DEDEKTÖR ETKİLİ OLURMU MARKASI JEOGRAND

Yorum Yaz