En Pahalı Define Dedektörleri

reklam

Definecilik uğraşı genç-yaşlı, fakir-zengin ayrımı olmayan güzel bir hobi. Biz definecilerin genellikle bütçesi kısıtlıdır. Bu nedenle en iyi işi yapan, en ucuz fiyatlı dedektörü almak için araştırma yaparız. Ama herkes aynı değil. Bütçesi sağlam defineciler de var. Yada 4-5 arkadaş aralarında para toplayıp ortaklaşa dedektör alanlar var.

Daha önce en ucuz dedektörler başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Bu yazımda en pahalı dedektörleri sıralayacağım.

Minelab GPZ 7000

Minelab GPZ 7000 En Pahalı Dedektör

Minelab GPZ 7000 En Pahalı Dedektör

GPZ 7000 için, dünyanın önde gelen dedektör üreticisi Minelab’ın son teknoloji ürünü diyebiliriz. Cihazda patenti Minelab’a ait olan ZVT (Sıfır Voltaj İletimi) teknoloji kullanıyor. Firma GPZ 7000’in altına çok daha hassas olduğunu ve GPX serisinden %40 oranında daha derin olduğunu vaat ediyor. Dedektörde metal ayrım özelliği bulunmuyor. Ayrıca Super-D arama başlıkları kullanıyor. Güncel fiyatı ise tam 76.000 TL.

Lorenz Deepmax Z1

Lorenz Z1 Dedektör

Lorenz Z1 Dedektör

Alman dedektör üreticisi Lorenz tarafından üretilen Deepmax Z1 modeli özellikle orta doğu ülkelerinde yoğun talep gördü. Cihaz pulse sistem teknolojisi ile çalışıyor. Özellikle derin ve obje aramaları için tasarlanmış. Ancak grup para aramalarında da kullanılıyor. Kullanımı ustalık ister. Zamanla tecrübe kazandıkça cihazdan alacağınız verim artacaktır. Z1’in yüksek fiyatlı olmasının en büyük sebebi Almanya’da üretiliyor olması diyebiliriz. Zira Almanya işçi ve işçiliğin en pahalı olduğu ülkelerden. Güncel fiyatı tam olarak 50.000 TL.

Yakın zamanda Lorenz Z2 modeli satışa sunulacak. Detaylı bilgi için Lorenz Z2 Pulse Dedektör başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Nokta|Makro Invenio Pro

Nokta|Makro İnvenio Pro Dedektör

Nokta|Makro İnvenio Pro Dedektör

Yerli dedektör üreticisi Nokta|Makro Dedektör tarafından üretilen invenio, gerçek zamanlı görüntüleme sistemi olarak tarifleniyor. Cihaz VLF sistem teknolojisi ile çalışıyor. Bu nedenle görüntüleme sistemi demek pek doğru olmaz. Invenio için; standart bir VLF dedektörün ses ve rakamlarla verdiği bildirimleri görsel olarak ekrana yansıtan bir dedektör diyebiliriz. Açıkçası kullanılan teknolojiye ve yerli üretim olmasına bakacak olursak fiyatı bir hayli yüksek diyebiliriz. Güncel fiyatı tam olarak 45.900 TL.

Minelab GPX 5000

Minelab GPX 5000

Minelab GPX 5000

En pahalı dedektörlerin üçüncü sırasında yine Minelab firmasına ait olan GPX 5000 modeli yer alıyor. Avustralyalı dedektör üreticisi GPX serileri ile büyük başarı elde etti. Bu serinin son ürünü ise GPX 5000. Cihaz gelişmiş pulse sistem teknolojisi ile çalışıyor. Performans ve kalite olarak benim favorilerimden biri. Kullanımı biraz teferruatlı diyebilirim. Tecrübe ve ustalık ister. Metal ayrımı konusunda VLF cihazlar kadar başarılı değildir. Ama derinlik olarak en iyi cihazlardandır. Doğru kullanıldığı takdirde çok iyi sonuçlar alınabilir. Güncel fiyatı ise tam 33.000 TL.

Minelab firmasının geçtiğimiz günlerde GPX 6000‘in isim hakları için başvuru yaptığını duyurmuştuk. Detaylı bilgi için Minelab GPX 6000 başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Sonuç

Arkadaşlar en pahalı dedektör en iyi dedektördür diye bir kural yok. Tabi ki cihazın teknolojisi ve kalitesi son derece önemli. Ama kullanamadıktan sonra en pahalı dedektörü de alsanız sonuç hüsran olacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırladım. En İyi Dedektör En Pahalı Dedektör Değildir okumanızı tavsiye ederim.

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yunus dedi ki:

    Yıllardır Okm kullanıcısı olarak çok farklı tip model kullandım özellikle Pl pulse induktionsdedektor sistem ve vlf very low frequency sistemlerde en beğendiğim cihazlardan biri Okm Ntx Evolution bu dedektör hem vlf sistem hem aynı zamanda derin arama cihazı ve azami derinliği ise 5m en çok 8m kadar inip oda,mahzen, mezar, sandık gibi şeyleri bulma özelliğine sahip. öte yandan pulse sistemde Okm Alfa pulse her zaman tercihim olmuştur bu cihazla en derin 45 cm den ıslak topraktan 25 kuruş büyüklüğünde tek para buldum onun yanında normal başlık ile çicek vazosu büyüklüğünde destiyi 3m den çıkarmışlığım vardır ayrıca istersen çerçeve başlığı takıp daha derinde 6 m kadar arama yapabilirsin…
    Şimdi kıyaslamaya gelecek olursak diğer markanın yeni çıkarttığı modellere göre bu bahsettiğim modeller çok daha özellikli ve çeşitlilik barındırıyor ayrıca fiyat performans açısından çok daha uygun fiyata gelmiş oluyor.

Yorum Yaz