Garrett Ace Apex Dedektör Yorumları ve İncelemesi

reklam

Dünyaca ünlü Garrett dedektör firması geçtiğimiz günlerde Ace Apex modelini piyasaya sürdü. Bu model için doğrudan Minelab Vanquish 540‘ın rakibi diyebiliriz. Şimdi Apex’in test, inceleme ve yorumlarına geçelim.

Apex, Garrett tarafından geliştirilen Multi-Flex yani eşzamanlı çoklu frekans teknolojisinin kullanıldığı ilk dedektör. Aynı teknolojinin Minelab tarafında ki adı ise Multi-IQ. Bu yüzden iki cihaz birbirinin çok yakın rakibi.

Yeni Apex’in Öne Çıkan Özellikleri

Öncellike cihazın öne çıkan özelliklerine kısaca değinelim:

 1. Eşzamanlı Çoklu Frekans : Her frekansı ayrı ayrı kullanarak veya tüm frekansları aynı anda kullanarak arama yapabilirsiniz. (Multi-Flex)
 2. Frekans kaydırma : Parazitlenmeyi önleyerek ve yüksek hassasiyet sağlamak amacıyla her frekans için 8 adet frekans kanalı toplamda 48 adet kanal kullanılmış.
 3. Otomatik toprak ayarı : Ek ayarlar yapmaya gerek olmadan, toprağın mineral yoğunluğuna bağlı olarak metal dedektörünü ayarlar.
 4. Dahili batarya : USB’den şarj edilebilir Li-ion batarya.
 5. Kablosuz kulaklık : Apex’te kablosuz kulaklık için Z-Lynk teknolojisi kullanılmış. Böylece bluetooth kulaklılarda yaşanan ses gecikmesi sorunu ortadan kaldırılmış.

Garrett Apex’e Genel Bakış

İlk olarak cihazı elinize aldığınızda malzeme kalitesi dikkat çekiyor. Zaten Garrett firması uzun yıllar arıza yapmayan ve sağlamlığı ile tanınmış cihazlar üretiyor. En önemli konu dedektörün yaptığı iş olsa da kullanıcı olarak verdiğimiz paranın karşılığında sağlam ve kaliteli bir işçilik görmek cihaza olana güveni arttırıyor.

Garrett Apex’in Özellikleri

Minelab Multi-IQ vs Garrett Multi-Flex

Minelab Multi-IQ vs Garrett Multi-Flex

Garrett firmasının ilk defa Apex modelinde kullandığı Multi-Flex teknolojisi cihazın en önemli özelliği. Multi-Flex, farklı frekansların aynı anda veya tek tek kullanılabildiği bir teknoloji. Aslında bu özelliği ilk olarak Minelab Equinox serisinde görmüştük. İki büyük firma arasında nasıl bir patent savaşı olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Dedektörün bir diğer özelliği ise frekans kaydırma. Parazit ve dalgalanmaları önlemek için 48 adet farklı frekans kanalı kullanılmış. Bu sayede en temiz kanalı seçilerek, parazitler engellenmiş oluyor. Ayrıca çalışırken birbirini etkileyen dedektörler aynı anda kullanılabiliyor.

Cihazın dikkatimi çeken diğer özelliği ise kolay kullanımı. Garrett firması analog cihazlardan, dijital cihazlara geçen ilk firmalardan. O yüzden dijital cihazlar konusunda tecrübeli. Apex için de çoklu frekans özelliğinin ve diğer özelliklerin kolay kullanılabildiği bir tasarım yapılmış.

Yeni Viper DD Arama Başlığı

Garrett Apex Viper Dedektör Başlığı

Garrett Apex Viper Dedektör Başlığı

Multi-Flex özelliğinin çalışabilmesi için bu teknolojiye uygun arama başlıkları (bobinler) kullanılması gerekiyor. Garrett yeni tasarladığı bu başlıklara Viper Multi-Flex ismini vermiş.

Viper başlıklar su geçirmez özelliğe sahip. Ancak Apex’in ana ünitesi için sadece yağmur suyuna dayanaklı açıklaması yapılmış.

İşin kötü tarafı ise şu. Diğer Ace serisi cihazlarda kullanılan başlıklar Apex’e uyumlu değil. Hatta Garrett için başlık üreten diğer firmalara Viper başlıklar için lisans verilmediği söyleniyor. Böyle olunca farklı ebatlarda ve daha ucuza başlık temin etmek şimdilik olanaksız gibi görünüyor.

Garrett Apex Dedektör Yorumları

Dedektörü kullananların çoğu özellikle kullanımının basit olduğu yorumunu yapmış. Cihazı multi frekans özelliğinden dolayı Minelab Vanquish ile kıyaslıyorlar. Aşağıya birkaç video ekleyeceğim. Yorumlar açısından izlemenizi tavsiye ederim.

Artı Yönleri

 • Multi frekans özelliği,
 • Parazit engellemek için kanal kaydırma,
 • Kolay kullanım,
 • Hazır arama modları,
 • Kablosuz kulaklıklar için Z-Lynk teknolojisi
 • Şarj edilebilir batarya
 • Pinpointer (noktalama) özelliği.

Eksi Yönleri

 • Su geçirmez değil,
 • Rakiplerine göre fiyatı yüksek.

Apex İnceleme Tablosu

**Fiyat 16.10.2020 tarihindeki güncel fiyattır. Farklılık gösterebilir.

Model ACE Apex
Teknoloji Multi-Flex
Arama Modları 5 Hazır ve 1 Kullanıcı
Frekans Sayısı 4
Frekanslar 5, 10, 15, 20 ve Multi Frekans
Arama Başlığı 6″x11″
Bobin Tipi DD
Frekans kaydırma Var
Metal Ayrımı Görsel + Ses
Oto. Toprak Ayarı Var
Kulaklık Kablolu
Kablosuz Kulaklık Z-Lynk (ekstra)
Batarya Li-ion (USB Şarj)
Su Geçirmez Sadece bobin
Ağırlık 1.13 kg
Fiyat** 6600 TL

Sonuç

Apex genel anlamda başarılı bir define dedektörü diyebilirim. Multi frekans özelliğine sahip olsa da çalışma prensibi VLF sistem. Bu nedenle genellikle tektekçilik, sahil/plaj aramaları, tek para aramaları gibi alanlarda kullanılmak için tasarlanmış. En yakın rakibi Minelab Vanquish 540 ile aralarında ciddi anlamda fiyat farkı olması büyük bir dezavantaj. Ayrıca birçok yabancı dedektör forumlarında Apex’e rakip olarak Nokta Simplex gösterilmiş. Bu 3 dedektörün karşılaştırma yazısı için Vanquish 540 | Apex | Simplex Karşılaştırma ve İnceleme başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

Apex Dedektör İnceleme Videoları

 

 

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. SHELLITO0594 dedi ki:

  Thank you!! good job

 2. Serkan dedi ki:

  Hocam bu modelle neden Minelab Vanquish serisini kıyaslıyorlar? Bildiğim kadarı ile Vanquish serisinde frekans seçme özelliği yok. Garrett Ace Apex ile Minelab Equinox serilerini kıyaslamak lazım sanki. Siz bu açıdan bir yorum yazarsanız seviniriz.

Yorum Yaz