Kiralık Dedektör Dert Olmasın

reklam

Geçenlerde bir arkadaşımı ziyarete gittim. Senelerdir arkadaşım. Haliyle benim dedektör üretiminde çalıştığımı, defineciliğe olan merakımı biliyor. Kendi tarlasında bir yerden şüphelenmiş. Durumu anlattı, benden rica etti. Gittik baktık. Çok güzel, kıymetli bir yer. Dedim baştan niye söylemedin, cihazları toplar alır gelirdim. Yanımda 3-5 kıyafetten başka birşey yok.

Neyse, ben orayı gördükten sonra nasıl durayım. Ertesi gün oldu. İçim içimi yiyor. Hadi dedim, gidelim dedektörcüye, elinde güzel cihaz varsa kiralarız. Aramadan sormadan çıktık yola heyecanla. Vardık dedektörcüye. 25-30 yaşlarında genç bir arkadaş. Sohbet muhabbet derken anlattık durumu. Abi dedi Sismik vs. veriyoruz kiraya. Sen işi bilen adamsın sana gelmez bu markalar.

Biraz bakındım sağa sola. Gözüme ikinci el bir Minelab GPX4500 ilişti. Dedim bunu kirala bize. Abi dedi cihazın 2 sorunu var. Tamire göndereceğiz. Ama kullanıma engel değil. Böyle kullanırım dersen al götür. Başlığa giren kablo dibinden aşınmış. Diğer sorun da ön iki mandal yerinden çıkmış. Sallanıyor. Cihazı açtım. Ufak bir test yaptım. Baktım sorunu yok. Tıkır tıkır çalışıyor.

Kiralama işine yabancıyız tabi. Şartları varmış. En az 10 gün kiralama yapıyorlarmış. Cihazın parasını da peşin alıyorlar. Teslim edince kira bedeli içinden düşülüp kalan parayı geri ödüyorlarmış. Neyse parayı verdik sözleşmeyi yaptık. Cihazı aldık geldik.

Bi’hevesle döndük araziye. Yeri kontrol ettik. Boş. Ertesi gün yine gittik biraz daha bakındık. Kayda değer bir şey yok. 8 günümüz var dedektörün kira süresinin dolmasına. Ben ertesi gün evime döndüm. Arkadaşım 1 hafta sonra gidip dedektörü iade edecek. Kalan parayı da alacak.

Buraya kadar herşey çok güzel. Olay burada başlıyor. Neyse günü gelince gitmiş tekrar dedektörcüye. Bakmış bizimle ilgilenen çocuk yok. Ortağıymış dükkanın. Kavga dövüş ayrılmışlar ortaklıktan. Dükkanın sahibi almış cihazı incelemiş etmiş, demiş bunun kablosu aşınmış, düğmeleri kırılmış. Bizimki durumu anlatmış vs yok. Bizde böyle cihaz olmaz. Biz böyle cihazı almayız da satmayız da bir sürü laf kalabalığı. Eski ortağını arayamıyor kavgalılar. Biz arıyoruz telefonu açmıyor.

Ben aradım en son. Birde ben anlattım durumu yok. Adam kabul etmiyor. Madem öyle sözleşmeye yazsaydınız diyor. Bu arada cihazın ederi en fazla 10.000’dir. Ama 14.000 TL fiyat çektiler. Biz de nasıl olsa parayı geri alacağız diye sorun etmedik.

Sonuç:

Cihaz tamire gitti. 1500 TL masraf çıkmış. Bunu da bizden kesip kalan parayı iade ettiler. Masraf 5000 TL deselerdi yine yasal olarak yapacak bir şeyimiz yoktu. Kavga etsek 1500 lira için başımızı ağrıtmaya değmez dedim.

Aslında bu olay sadece dedektör kiralarken dikkat edilmesi gereken birşey değil. Küçük bir işlem bile olsa işi sağlama almak gerekiyor. Dedektör kiralama konusunda ön bilgi edinmek istiyorsanız Kiralık Dedektör Fiyatları ve Modelleri başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz