Kiralık Dedektör Fiyatları ve Modelleri

reklam

Son yıllarda defineciliğe merak saranların sayısı iyice arttı. Ancak kısa süreli dedektör ihtiyacı, bütçe sıkıntısı, yüksek dedektör fiyatları, gelişmiş teknolojilerin maliyeti gibi nedenler insanları dedektör kiralama yoluna yönlendiriyor. Hal böyle olunca birçok dedektör firması ürünlerini kiralamaya başladı.

Neden Dedektör Kiralamalıyım?

Dedektör kiralamak için bir çok neden sayılabilir. Bunlardan birincisi bütçe. Eğer bütçeniz istediğiniz dedektörü almaya müsait değilse kiralama yoluna başvurabilirsiniz.

Ayrıca definecilik işini profesyonel olarak yapmıyorsanız, sadece şüphelendiğiniz veya eşten dosttan duyduğunuz birkaç yere bakacaksanız kiralamak mantıklıdır.

Bir de defineciliğe yeni yeni merak saranlar ama yapıp yapamayacağını bilemeyenler ilk etapta dedektöre para bağlamak istemeyebilir. Bu kişiler de satın almak yerine kiralamayı tercih edebilir.

Dedektör Tavsiyeleri

Dedektör Kiralamak

Dedektör Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kiraladığınız dedektörün arızalı olmadığından emin olun. Parçalarında kırık veya noksan var mı kontrol edin. Güvenilir, tanıdığınız bir firmadan kiralama yapın.

Ne aradığınızı ve nerede arama yapacağınızı kesinleştirin. İşinize yarayacak dedektörü araştırın. Örneğin VLF sistem çalışan bir dedektör kiralayıp, 2-3 metre derinliklerde arama yapmak boş uğraş olacaktır.

Eğer kiralamak istediğiniz cihazlar yeraltı görüntüleme sistemleri (GPR) gibi profesyonel cihazlar ise kesinlikle cihazı kullanan ekiple birlikte hizmet almalısınız. Bu cihazları kullanmak kolay olsa da alınan verileri değerlendirmek, yorumlamak ve sonuca vardırmak eğitim ister. Nasıl bir röntgen filmini doktor değerlendiriyorsa yeraltı grafisini de bu işin eğitimini almış, tecrübeli kişiler değerlenirebilir.

Dedektör kullanmak tecrübe ve bilgi birikimi ister. İyi bir dedektör kullanıcısı olmanız için dedektörün çıkardığı sesleri iyi tanımanız gerekir. Çalışma mantığını, hangi metale ne tepki verdiğini kavramanız gerekir. Doğru toprak ayarı ve doğru sallama çok önemlidir. Bunların hepsi tecrübe ile kazanılır. Kullanmayı bilmedikten sonra, en iyi dedektörü kiralasanız bile, yılların dedektörcüsü gelir 1000-2000 liralık dedektörüyle yanınızdan malzeme toplar.

Dedektör Kiralama Şartları Nelerdir?

Dedektör firmaları, özellikle yüksek fiyatlı dedektörler için ürünlerini güvence altına almak ister. Bu yüzden bazı kiralama şartları getirir. Bu şartları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

  • En az 1 haftalık veya 10 günlük kiralama
  • Cihazın satın alma bedelinin tamamı tahsil edilir. Kiralama sonunda bu ücretin içinden kiralama ücreti düşülür. Kalan tutar müşteriye iade edilir.
  • Cihazda arıza veya hasar olursa tüm masraflar müşteri tarafından karşılanır.
  • Kimlik fotokopisi, adres, telefon bilgileri alınarak kira sözleşmesi yapılır.
  • Bazı durumlarda kefil istenebilir.
  • Eğer ekiple birlikte hizmet alınacaksa, aranacak yerin sit alanı olmadığına dair belge, arazi sahibinin izni ve arama yapma izni gibi belgeler istenebilir.

Bu şartları kötü amaçlı olarak kullanan firmalar olabilir. O yüzden güvenilir firmalardan alışveriş yapmanızı öneririm. Dedektör kiralarken başıma gelen olayı anlattığım yazıyı okuyun: Kiralık Dedektör Dert Olmasın

Benim Tavsiyem

Defineciliğe yeni başlayanlardansanız, dedektör kiralarken ya kullanıcısı ile yani ekibi ile birlikte kiralayın, yada dedektör kullanmayı bilen eşinizle dostunuzla kiralayın. Bunların hiçbiri yok diyorsanız araziye çıkmadan önce kendi kendinize testler yapın. Cihazın verdiği tepkileri öğrenin. Dedektör Kullanmaya Yeni Başlayacaklar için 15 Tavsiye başlıklı yazıyı okuyun.

Not: Burada yazanların tamamı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Kesinlikle izinsiz ve resmi olmayan hiçbir işlem yapmayın.

 

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tuncay dedi ki:

    Ben yeralti goruntuleme derin arama yapan makine istiyorum

Yorum Yaz