Minelab Multi-IQ Eşzamanlı Çoklu Frekans Özelliği Nedir?

reklam

Metal dedektörleri sektöründe son zamanlarda en sık duyduğumuz terimlerden biri de Multi-IQ yani eşzamanlı çoklu frekans özelliği. Bu özellik dedektör satıcıları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Aslında haklılar. Çünkü Multi-IQ teknolojisi VLF sistem dedektörlere yeni bir boyut kazandırdı.

Frekans ve Metal Tespiti Bağlantısı

Özellik Yüksek Frekans Düşük Frekans
Küçük Metaller Artar Azalır
Büyük Metaller Azalır Artar
Derinlik Azalır Artar
Hassasiyet Artar Azalır

Dedektörler arama bobinlerinden çeşitli frekanslarda sinyal yayarlar. Bu sinyallerin frekansı düştükçe dedektörün küçük metallere olan hassasiyeti azalır. Hatta kaybolur. Örneğin 5 khz frekansından çalışan bir dedektör özellikle altın sikke, altın parçacığı (nugget) gibi küçük metalleri görmeyecektir. Ancak derinlik artacak ve büyük objeleri net olarak görecektir.

Tam tersi olarak frekans yükseldikçe küçük metallere olan hassasiyet artar ve derinlik düşer. Örneğin 40 khz frekansında çalışan bir dedektör yüzeydeki altın parçacıklarını toplamak için idealdir. Konunun daha kolay anlaşılması için yukarıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Bu farkı gören dedektör üreticileri çoklu frekans özelliği olan dedektörler ürettiler. Ancak bu dedektörlerde frekans seçimi yapılsa da dedektör tek frekansta çalışıyor. Örneğin bit para benzeri ufak parçacıklar aranacağı zaman dedektörü yüksek frekansa ayarlıyorsun. Bu özellik bazı alanlarda avantaj sağlasa da dezavantajları da oldukça fazla.

Örneğin dedektörü bit para, sikke vb. aramak için yüksek frekansa ayarladınız. Eğer 60-70 cm derinlikteki bir küpün veya heykelin üstünden geçerseniz dedektör bunu görmeyecektir. Aynı şekilde dedektörü düşük frekansa ayarladınız ve grup para veya obje arıyorsunuz. Cihaz bu sefer de yüzeydeki ufak paraları kaçıracaktır.

Bunu telafi etmek için aynı alanı dedektörü farklı frekanslara ayarlayarak tekrar tekrar aramamız gerekiyor.

Multi-IQ Nedir?

Yukarıda bahsettiğim çoklu tek frekans özelliğinin dezavantajlarını gören Minelab mühendisleri Multi-IQ yani eşzamanlı çoklu frekans teknolojisini geliştirmişler.

Multi-IQ teknolojisine sahip dedektörler 5 khz ve 40 khz arasındaki frekansları birleştiriyor ve aynı anda tüm frekanslarda çalışıyor. Böylelikle hem küçük objelere olan hassasiyet artıyor, hem de cihaz derinlik kaybetmiyor. Minelab firması bu özelliği şu görselle ifade etmiş:

Minelab Multi-IQ Nedir

Minelab Multi-IQ Nedir?

Multi-IQ ve Multi-Frekans Arasındaki Farklar

Bu konu oldukça önemli. Çünkü bazı dedektör satıcıları multi frekans özelliği olan cihazları, multi-iq özelliği gibi anlatıyor. Aslındaki aradaki fark oldukça basit. Multi-IQ teknolojisinde frekans seçmenize gerek yok. Cihaz zaten tüm frekansları birleştirip aynı anda gönderiyor. Multi-Frekans özelliği olan dedektörler de ise frekansı sizin seçmeniz gerekiyor.

Multi-IQ Teknolojisi Kullanılan Dedektörler

Multi-IQ teknolojisi Minelab tarafından geliştirilip patenti alındığı için sadece Minelab markalı dedektörlerde kullanılıyor. Ancak Garrett firması da Ace Apex modelinde Multi-Flex adını verdiği yeni bir teknoloji kullandı. Bu teknoloji neredeyse Multi-IQ ile birebir aynı.

  • Minelab Eqinox 600
  • Minelab Eqinox 800
  • Minelab Vanquish 540
  • Minelab Vanquish 440
  • Minelab Vanquish 340

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz