Sahilde Dedektörle Arama Yapmak Yasal mı?

reklam

Kışın gelmesiyle her yıl yüzlerce kişi sahillerde kaybedilen takıları aramaya koyuluyor. Altın ve gümüş fiyatlarındaki aşırı artış insanları daha da heveslendirdi. Sahillerde kaybedilen yüzük, kolye, küpe gibi değerli takıları gün yüzüne çıkaran sahil avcıları ek gelir elde etmiş oluyorlar. Aslına bakarsanız son derece zevkli ve kazançlı bir iş.

Sahilde dedektörle arama yapmak yasal mı?

Sahilde dedektörle arama yapmak yasal mı?

Sahilde arama yapabilmeniz için bir dedektöre ihtiyacınız var. Ancak dedektörle yapılan aramaların yasal olup olmadığı konusunda akıllarda soru işaretleri var. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Sahilde dedektörle arama yapmanın cezası konusunda bir kanun maddesi yok. Yalnız Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 74. maddesi şu şekilde:

Madde 74:

“İzinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Define kelimesinin anlamına baktığımızda ise; “Toprak altına gömülerek saklanmış para veya değerli şeyler, gömü” tanımını görüyoruz. Buna göre sahilde kaybedilen eşyalar define olarak adlandırılamaz.

Ancak ceza yazılanlar da yok değil. Daha önce Antalya’da sahillerde arama yaptığını belirten bir kişi “Hazine arıyor denilerek 3 bin 600 TL para cezası kesildi. Hakkımı yasal yollardan aramak için dava açtım. Dava şimdi temyiz aşamasında. Yargıtay’ın kararı bozacağını düşünüyorum. Çünkü ben hazine aramıyorum. Dedektörü gören yanlış anlıyor. Ben plajda altın arıyorum. Plajlar SİT bölgesi, arkeolojik alan değil. İşlerimiz çok şükür iyi. Ama her geçen gün meraklısı artıyor” dedi.

sahilde dedektörle altın aramak

Sahilde dedektörle altın aramak

Yurtdışına baktığımızda ise bu işin çok yaygın bir hobi olduğunu görüyoruz. Sahilden veya denizin içinden bulduklarının koleksiyonunu yapanlar bile var.

Sonuç olarak yasak konusunda kesin birşey söylemek doğru olmaz. Eğer sahilde dedektörle arama yapmak istiyorsanız öncelikle bölgenin bağlı bulunduğu jandarma veya polis karakoluna danışmanız en doğrusu olacaktır.

Sahilde arama yapmak için kullanabileceğiniz dedektörlere; Sahilde Arama Yapmak için Dedektör Tavsiyeleri başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz