Yerin Altını Gösteren Dedektör

reklam

Bugün define sohbetlerinin yapıldığı bir ortamdaydım. Tuhaf bir konuşmaya şahit oldum. Aslında ilk defa da değil. Zaman zaman kulağıma geliyor bu konuşmalar. “Adamlar yerin altını gösteren dedektörle geldiler. Yerin altında ne var ne yok video gibi ekrandan izliyorlar.” söylenen tam olarak bu. Peki böyle birşey mümkün mü? Piyasada yerin altını gösteren dedektör var mı?

Arkadaşlar baştan söyleyeyim böyle bir cihaz yok. Günümüz teknolojisinde böyle bir cihazın yapılma ihtimali de yok. 50 sene 100 sene sonra yapılır. Orasını bilemem.

Şimdi neden olmadığını anlatayım. Toprak çok farklı yapılardan oluşur ve homojen yapıda değildir. Yani her noktası aynı özellikleri taşımaz. Mineralli, madenli, taşlı, kayalı, sulu, kurak, volkanik vb. yapılarda olabilir. Yada 1 metre üstü temiz topraktır, altı mineral tabakasıdır. İşte bu karmaşık yapı toprağın altına ışığın geçmesini engeller. Işığın olmadığı yerde de resim oluşmaz.

Aslında bu kulaktan kulağa yayılan defineci söyleminin aslı yer altı radarları yani GPR sistemleri diye tahmin ediyorum. Yer altı radarları veya yer altı görüntüleme cihazları ekranda bir görüntü oluşturur. Ama bu görüntüler çok karışık yapıdadır ve yanıltıcı olabilirler. Örneğin 1 metre derinde yoğun mineral yapıda bir kaya vardır. Ekranda orada bir anomali olduğunu görürsünüz. Ama ne olduğunu bilemezsiniz. Kaya da olabilir, varil de olabilir, bir kazan altın da olabilir.

Yerin Altını Gösteren Dedektör

Yerin Altını Gösteren Dedektör

Ayrıca yer altı radarlarının verdiği görüntüyü okumak sanıldığı kadar kolay değil. Akciğer filmi, ekg vs. çektiriyoruz. Bunlara bu işin uzmanı olan doktorlar bakıp hastalığın tanısını koyuyorlar. İşte bu görüntüleri de ancak bu işin eğitimini almış, tecrübeli kişiler yorumlayabilir. Onlar bile kesin olarak burada define var veya yok diyemez. Eğer yerin altında farklılık varsa burada bir anomali var der. Gerisini size bırakır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak Yer Altı Görüntüleme Cihazları ve GPR Radarlar başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Sonuç olarak her söylenene inanmamak lazım. Definecilerde bu tarz hikayeler çok olur. Ben şahsen gözümle görmeden inanmam. Elimin altında internet gibi bir dünya var. Araştırır işin aslı neymiş öğrenirim. Bilgi paradan kıymetlidir arkadaşlar. Çünkü bilgi hem para kazandırır hem de paranın bile satın alamayacağı zamanı size kazandırır.

Selametle, rastgele…

 

Etiketler:

reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz